Pilnujcie mi tych szlaków….

W sobotę 26 września 2020 roku o godz. 16.00 miało miejsce uroczyste otwarcie i poświęcenie Szlaku Papieskiego na drodze granicznej miedzy Spytkowicami a Podsarniem, oraz odsłonięcie pomnika upamiętniającego 100. lecie przyłączenia wsi orawskich do Polski.  Poświęcenia dokonał Ks. Kardynał Stanisław Dziwisz. 

            Nowo otwarta spacerowa droga, zbudowana staraniem Wójta Gminy Raba Wyżna jest fragmentem szlaku turystycznego, biegnącego Pasmem Podhalańskim z Babiej Góry przez Żeleźnicę w stronę Gorców. To jeden z ulubionych szlaków wędrówek Ks. Kardynała Karola Wojtyły.

            Jest częścią znanych i często przemierzanych przez turystów i spacerowiczów   Szlaków Papieskich.

            Szlaki Papieskie – jak pisze w przewodnikach po nich autorka i założycielka Fundacji o takiej samej nazwie – Urszula Własiuk – to „trasy górskie i kajakowe, którymi turystycznie wędrował ks. Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II, od dziecka po wyjazd do Watykanu. Prowadzone są najczęściej wzdłuż tradycyjnych szlaków turystycznych, ale bywają tez odcinki poza nimi. Za podstawę ich wytyczenia posłużyły wspomnienia osób wędrujących z Księdzem Wojtyłą, książeczki GOT, wpisy do ksiąg parafialnych i tym podobne dokumenty”. ( U. Własiuk, Szlaki Papieskie, t.4, str.774-775) 

Takim szlakiem jest droga graniczna między Spytkowicami, a Podsarniem i Harkabuzem, na której odbyły się sobotnie uroczystości.

            Na szlaku tym, ks. Karol Wojtyła po raz pierwszy  był wraz z studentami  16 września 1953 roku, kiedy wędrowali z Suchej Beskidzkiej przez Babią Górę, aż do Krynicy. Dokładną informację możemy znaleźć w zapisach książeczki GOT Teresy Heydel wraz z trasą, którą przemierzała z Księdzem Wojtyłą, a zamieszcza ją Urszula Własiuk, autorka cytowanego przewodnika na stronie 35.

            W późniejszym czasie już jako Arcybiskup Krakowski i kardynał spacerował często tym szlakiem, wraz ze swoim kapelanem ks. Stanisławem Dziwszem. Jak wspomina obecny Ks. Kardynał Stanisław Dziwisz, „kierowca przywoził nas na parking (przełęcz Spytkowicką), a my szliśmy szlakiem do Harkabuza, gdzie na górze nas odbierał”.

            Szlak ten jest także historyczną granicą pomiędzy Orawą należącą kiedyś do Górnych Węgier, a Galicją w Monarchii Austro-Węgierskiej. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 roku mieszkańcy Orawy opowiedzieli się za przyłączeniem jej do nowo powstałego niepodległego państwa polskiego. W wyniku różnych historycznych decyzji i zawieruch politycznych teren ten stał się spornym pomiędzy Polską, a Czechosłowacją. Na tych terenach przewidziany był  plebiscyt, w którym mieszkańcy mieli opowiedzieć się, do którego państwa chcą należeć. Jednak na mocy umowy z dnia 28 lipca 1920 roku zainteresowanych państw tylko teren Górnej Orawy przypadł Polsce. I właśnie w 100. rocznicę przyłączenia wsi Orawskich do Polski  został poświęcony i odsłonięty pamiątkowy obelisk na wspomnianej granicy i szlaku papieskim.

            Pomysłodawcą budowy pomnika był pochodzący z Orawy poseł na Sejm RP Edward Siarka, a fundatorem  Róża i Stanisław Majchrowiczowie.  

            Uroczystości wkomponowały się w obchody 100. lecia urodzin św. Jana Pawła II i związanym z tym Rokiem Jubileuszowym, który przeżywany jest uroczyście w parafii pod wezwaniem św. Jana Pawła II w Podsarniu – Harkabuzie.

            Na uroczystości licznie zebrani mieszkańcy i zaproszeni goście mogli usłyszeć wiersz Eweliny Jędraszczak – laureatki Powiatowego Konkursu Twórczości Poetyckiej  o Świętym Papieżu i skosztować wyśmienitych „papieskich kremówek” przygotowanych przez panie z KG z Podsarnia, Stowarzyszenia „Orawianki” i „Czarna Orawa”.

Zobacz zdjęcia w Galerii.

Informacje

43 Pielgrzymka Góralska na Jasna Górę

24 lipca 2024r. wychodzi 43 Pielgrzymka Golaska na Jasną Górę – Grupa Orawska. O godz. 10.00 w kaplicy św. Antoniego w Zimnej Dziurze Msza św.

Informacje

Odpust parafialny w harkabuzie

Uroczystość odpustowa ku czci MB Nieustającej Pomocy w kaplicy w Harkabuzie odbędzie się 23 czerwca 2024r. Sumę Odpustową o g. 11.30 odprawi i kazanie wygłosi