Piuska św. Jana Pawła II

Nasza parafia, na czas jubileuszu 100 lecia urodzin św. Jana Pawła II, wzbogaciła się o wspaniały dar – piuskę Ojca św. Jana Pawła II. Została ona wypożyczona od parafii św. Floriana w Krakowie.

Historia tej cennej „relikwii” jest bardzo ciekawa. Otóż, ówczesny proboszcz parafii św. Floriana, ks. Jan Czyrek w listopadzie 2004r. został zaproszony na prywatną kolacje do Ojca świętego  Jana Pawła II. Udając się tam zabrał ze sobą z księgi umarłych parafii św. Floriana odpis dotyczący śmierci dziadka św. Jana Pawła II, a ojca mamy – Feliksa Kaczorowskiego.
W Książce ks. Andrzeja Scąbra pt. „Boży chwat. Ks. dr Karol Wojtyła
w parafii św. Floriana w Krakowie (1949-1951)„, czytamy: „Mało kto wie, że
z parafią św. Floriana związani byli dziadkowie św. papieża. Dziadek Feliks Kaczorowski, ojciec mamy (Emilii)  mieszkał w parafii św. Floriana przy
ul. Długiej. W księdze zmarłych (Liber defunctorum) zachował się zapis potwierdzający ten fakt. Dziadek przyszłego wikariusza parafii św. Floriana ks. dr Karola Wojtyły, Feliks Kaczorowski ur. 1849 roku w Miechowie, był
z zawodu rymarzem, mieszkał przy ul. Długiej 59, zmarł 19 sierpnia 1908roku, w 59 roku życia, miał 9 dzieci.” (str.9 i 10) .
I taki zapis  ks. Jan Czyrek  przypomniał Ojcu świętemu, którego fakt ten,  (wg. relacji księdza J. Czyrka) bardzo wzruszył. Wtedy ofiarował do parafii św. Floriana piuskę, którą zdjął z głowy i drżąc ręką podpisał od wewnętrznej strony.

Fot. ks. Andrzej Scąber, „Boży chwat. Ks. dr Karol Wojtyła
w parafii św. Floriana w Krakowie (1949-1951)„, str. 9-10

Ufam, że ta bezcenna pamiątka pomoże nam głębiej i pobożniej przeżywać w naszej parafii 100 lecie urodzin św. Jana Pawła II.