Konkurs poetycki – świętemu Janowi Pawłowi II

Z okazji roku jubileuszowego 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II Szkoła Podstawowa im. Marii i Lecha Kaczyńskich w Podsarniu wraz z Parafią Rzymskokatolicką pw. św. Jana Pawła II w Podsarniu – Harkabuzie zorganizowała Powiatowy Konkurs Twórczości Poetyckiej. Patronat honorowy nad konkursem objęli:

Poseł na Sejm RP Edward Siarka
Starosta Powiatu Nowotarskiego Krzysztof Faber
Wójt Gminy Raba Wyżna Andrzej Dziwisz
Bank Spółdzielczy w Rabie Wyżnej
Gminny Ośrodek Kultury w Rabie Wyżnej
Biuro Podróży ?Beskidy Travel? Jacek Sarniak. 

Miłośnicy poezji, zainspirowani osobowością, nauczaniem oraz świadectwem życia Papieża Polaka, nadesłali do nas różnorodne teksty poetyckie. Komisja konkursowa w składzie: mgr ks. Leszek Uroda, mgr Katarzyna Kowalczyk oraz mgr Justyna Mazurkiewicz zwróciła uwagę, iż wszystkie utwory pokazały, że wciąż bliskie jest dziedzictwo intelektualne i duchowe św. Jana Pawła II zarówno starszemu, jak i młodszemu pokoleniu. Wiersze wyrażały bowiem głębokie refleksje oraz przeżycia pełne wiary, oddania, a także podziwu dla osoby Ojca Świętego.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za podzielenie się swoją twórczością poetycką i uczczenie pamięci Papieża Polaka ? człowieka wielkiego sercem, intelektem i duchem. Zapewniamy jednocześnie, iż wybrane wiersze zostaną opublikowane w jubileuszowym tomiku poezji wydanym z okazji setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II.

Gratulujemy nagrodzonym, życzymy wszystkim nieustającej weny poetyckiej oraz wielu sukcesów literackich. Na uroczyste rozstrzygnięcie konkursu oraz rozdanie nagród zapraszamy w dniu obchodów XX Dnia Papieskiego ?Totus Tuus?, tj. 11 października 2020 roku na godzinę 11:00 do kościoła parafialnego pw. św. Jana Pawła II w Podsarniu.

Po przeczytaniu i przeanalizowaniu nadesłanych utworów jury postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

KATEGORIA LITERACKA

Uczniowie klas IV-VI

I MIEJSCE Julia Małysa ? SP Piekielnik
II MIEJSCE Roksana Bochaczyk ? SP nr 1 Lipnica Mała
II MIEJSCE Jakub Jędraszczak ? SP Podsarnie
III MIEJSCE Wiktoria Komperda ? SP nr 2 Stare Bystre

WYRÓŻNIENIE Barbara Zborek ? SP Jabłonka, Zuzanna Zając ? SP Raba Wyżna, Nikola Kula ? SP Stare Bystre, Martyna Obrochta ? SP Stare Bystre, Daniel Obrochta ? SP Stare Bystre, Kamil Lenart ? SP Podsarnie, Oliwia Serwan ? SP Bielanka, Natalia Madziar ? SP nr 1 Lipnica Mała, Dawid Czubar ? SP Piekielnik

Uczniowie klas VII-VIII

I MIEJSCE Amadeusz Pastwa ? SP nr 11 Nowy Targ
II MIEJSCE Kamila Serwan ? SP nr 11 Nowy Targ
III MIEJSCE Anna Gołdyn ? SP nr 11 Nowy Targ
WYRÓŻNIENIE Magdalena Kopeć ? SP Harklowa

WYRÓŻNIENIE Weronika Majchrzak ? SP Rokiciny Podhalańskie, Martyna Kapuściak ? SP Podsarnie, Zuzanna Śmiech ? SP Podsarnie, Karolina Warciak ? SP Podsarnie, Kinga Stec ? SP nr 1 Lipnica Mała, Aleksandra Żelazko ? SP nr 11 Nowy Targ, Zuzanna Potaczek – SP nr 11 Nowy Targ,

Dorośli do 20-tu lat

WYRÓŻNIENIE Anna Wontorczyk ? Lipnica Mała

Dorośli powyżej 20-tu lat

I MIEJSCE Ewelina Jędraszczak – Podsarnie
I MIEJSCE Zbigniew Tlałka – Jabłonka
II MIEJSCE Małgorzata Bucior ? Nowy Targ
III MIEJSCE Danuta Sidzinka – Podsarnie
III MIEJSCE Robert Piszcz ? Nowy Targ

WYRÓŻNIENIE Krzysztof Kokot ? Nowy Targ

KATEGORIA GWAROWA

Uczniowie klas IV-VI

I miejsce Gabriela Kidoń ? SP nr 2 Lipnica Wielka
II miejsce Bartłomiej Bandyk ? SP nr 1 Lipnica Mała

Uczniowie klas VII-VIII

I MIEJSCE Dominika Gwiżdż – SP nr 1 Lipnica Mała
II MIEJSCE Alicja Mierzwa ? SP Piekielnik

Dorośli powyżej 20-tu lat

I MIEJSCE Romana Maćkowiak-Stasik ? Lipnica Mała
II MIEJSCE Ewelina Bochaczyk ? Lipnica Mała
III MIEJSCE Józefa Kierpiec – Harkabuz

Poniżej prezentujemy jeden z nagrodzonych wierszy.

Na mszę…

Idę ku Tobie, powoli, lecz pewnie,
aleją świętych witraży.
Gont na suficie i biały marmur.
Tradycja, przepych równoważy.

Cześć Ci oddaję, klękając starannie,
choć wcale tego nie żądasz.
A zanim jeszcze głowę podniosę,
już czuję, jak na mnie spoglądasz.

I widzę Cię teraz całego, tuż przy mnie.
Patrzymy na siebie oboje.
A oczy Twoje, tak przenikliwe
prawdziwsze się zdają niż moje.

Na płótnie obitym w złotą ramę
ołtarz nas sobie przedstawia.
Święty, który wraz z echem kościoła,
głosem Maryi przemawia.

Wtem parafialny już słychać śpiew.
Ja robię na piersi znak krzyża.
Obejmij mnie Ojcze Święty tak mocno,
chcę poczuć jak niebo się zbliża.

I nagle się w sercu duma rozgaszcza,
że właśnie Ty jeden z całego nieba,
orawskiej ziemi jesteś patronem,
orawskiej ziemi dostarczasz chleba?

/Ewelina Jędraszczak/
Podsarnie

Informacje

II DNI PAPIESKIE

Podajemy program II Dni Papieskich w naszej parafii.